Ѕвездата на ПСЖ, Нејмар се согласил да си ја преполови платата речиси на половина за да осигура враќање од Пари Сен-Жермен во Барселона.

Според пишувањата на шпанските медиуми, 27 годишниот фудбалер е подготвен да се врати во каталонскиот клуб доколку меѓу другото му се даде договор со времетраење од пет години.

Нејмар во Париз заработува 36,8 милиони евра за сезона. Во Барселона нудат 24 милиони евра.

Во сезоната 2018/19 Нејмар одигра 28 натпревари за ПСЖ, постигна 23 гола и 13 асистенции.

Тој играше за Барселона од 2013 до 2017 година кога за рекордни 222 милиони евра отиде во Пари Сен-Жермен.