Ознака: државјанство
Регион

Бугарски притисок за пописот во Македонија: Да им се одземе бугарското државјанство на оние кои нема да се прокламираат како Бугари

пред 1 година
Македонија

За добивање македонско државјанство ќе бидат доволни платени сметки, свидетелство, лекарски извештај…

пред 1 година
Регион

Во Благоевградско почнува процедура за бришење од избирачките списоци на Македонците со „пасоши на Каракачанов“

пред 2 години
Македонија

Нема договор меѓу Заев, Села и Гаши за државјанствата

пред 2 години
Македонија

Решенијата за државјанствата не можат да отстапуваат од меѓународната пракса

пред 2 години
Македонија

Совет на амбасадори: Не смее да се дозволи кандидатите за амбасадори да имаат и второ државјанство освен македонското

пред 2 години
Свет

Сноуден побара руско државјанство

пред 2 години
Нешто ново од Софија

Пропаѓа ли евтината шема за добивање бугарско државјанство?

пред 3 години
Залудни игри со бројки

Општина Ќустендил се жали: Над 10.000 Македонци со двојно државјанство не гласаат на локалните избори

пред 3 години
според евростат

Мароканци, Албанци и Турци најбројни во добивање државјанство во ЕУ

пред 3 години
Благодарност на новиот претседател на Украина за поддршката во изборната кампања

Зеленски му го врати украинското државјанство на Саакашвили

пред 3 години
Според Еуростат

Бугарија речиси ги преполовила државјанствата за странци

пред 4 години
Откако Доналд Трамп побара Европа да преземе повеќе од 800 борци на ИСИС

Германија ќе одзема пасоши на борци од ИД

пред 4 години
Софиски „Труд“ лут на бугарските институции

Новокомпонираните Бугари од Мала Преспа извисија за бугарско државјанство

пред 4 години
Во Бугарија почна дебатата за измените во законот за државјанство

За бугарски пасош учи јазик и бркај работа

пред 4 години
СЕ ПРЕВРТУВА СЕКОЈ КАМЕН ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Катругалос: Со Договорот Грција не признава „македонска нација“

пред 4 години
Заев за државјанствата

Договорот со Грција регулира државјанство, етничката припадност е право на самоопределување (ВИДЕО)

пред 4 години
По критиките од Брисел

Бугарија ќе ја сопре продажбата на државјанства за инвеститори

пред 4 години
Вицепретседателката Илијана Јотова со отчет пред новинарите

Скоро 15.000 странци лани добиле бугарско државјанство

пред 4 години
ЦИПРАС ПРЕЖИВЕА, СКОПЈЕ МУ ПОТФРЛИ ВЕРБАЛНА НОТА КАКО ВИТАМИНСКА БОМБА

Постои ли уште македонска нација?

пред 4 години