Ознака: австралија
Македонија Свет

Австралија на пописот регистрира 111.351 граѓани со македонско потекло од кои 66.173 дома зборуваат македонски јазик

пред 1 месец
Македонија

Успех на нашинците во Австралија: За пописот издејствуваа графа “Macedonian Orthodox“ покрај таа за “Greek Orthodox“

пред 1 месец
Спорт

Срби и Албанци се тепаат и на фудбал во Австралија

пред 1 година
Свет

Австралија истражува случај на тромбоза по вакцинирање со Астра Зенека

пред 1 година
Свет

Два милиона луѓе во карантин во Австралија поради еден заразен

пред 2 години
поради проценката дека безбедносната состојба е под зголемена закана

Австралија стана втор најголем увозник на оружје во светот

пред 3 години
НОВА ПРОГРАМА ОД 2020 ВО АВСТРАЛИЈА

Македонскиот јазик ќе се учи во градинките во Сиднеј

пред 3 години
Дуел за третото место на Светското кошаркарско првенство

„Галските петли“ се закитија со „бронзени пердуви“ (ВИДЕО)

пред 3 години
Свет

Вакво нешто не се памети: Големи пожари во Австралија (ВИДЕО)

пред 3 години
чекајќи да ги спасат, торбите со дрога ги покриле со алги

Јахта заринкала со еден тон дрога, шверцерите заглавени на пуст остров ги открила полиција

пред 3 години
НЕСРЕЌен случај ВО АВСТРАЛИЈА

Ја убил агресивниот петел додека собирала јајца во кокошарникот

пред 3 години
Регион

Албанец од Австралија ја убил ќерката бидејќи доцнела од вечерно излегување (ФОТО)

пред 3 години
по повод зимската краткоденица

Австралијанци се впуштија во традиционалното „голо капење“ на островот Тасманија

пред 3 години
излегувањето на избори е задолжително

Започна гласањето за политичкиот врв во Австралија

пред 3 години
австралиски банкноти од 50 долари со погрешно напишан збор

Печатна грешка вредна 2,3 милијарди долари

пред 3 години
како во холивудски хорор филм

Песочна бура проголта цел град во Австралија

пред 3 години
во неделата Расел Кроу го прослави својот 55 роденден

Нема да го препознаете: Гладијаторот здебелен и запуштен (ВИДЕО)

пред 3 години
30 години играл исти броеви

По грешка уплатил две исти ливчиња и освоил 46 милиони долари

пред 3 години
македонци во Австралија

Македонката Симона цел живот ќе биде во затвор поради убиство на мајка си

пред 3 години
Прогласено „црвено“ ниво на опасност од поплави

Циклонот Вероника го погоди северозападот на Австралија (ВИДЕО)

пред 3 години