Македонската фудбалска репрезентација денеска ги почнува квалификациите за Европското првенство 2020.

Прв противник во групата е Летонија. Натпреварот се игра вечерва на арената “Филип Втори” во Скопје.

Ова ќе биде одлична можност за македонската репрезентација која е во добра форма со победа да ги стартува натпреварите. Во групата се уште Израел, Словенија, Полска и Австрија.

Капитенот Горан Пандев ќе го одигра јубилејниот 100 натпревар во дресот на македонската фудбалса репрезентација.