Германија – Норвешка  и Франција – Данска се полуфиналните дуели на светското првенство во ракомет. Германците вечерва ја совладаа селекцијата на европскиот првак Шпанија и како првопласирани одат на репрезентацијата на Норвеѓка.

Франција паккоја загуби од Хрватска со 23:20 мораше да се задоволи со второто место и за противник во полуфиналето ќе ја има Данска.

Во последното коло во другата група Данска ја победи шведска со 30:26, а Норвешка надмоќна над Унгарија со 35:29.