На митингот во Струмица

Силјановска: Химна не се заборава, химна секогаш се пее

07.04.2019 / 23:21

Кандидатот за претседател  Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Струмица.

Таа повтори дека филозофијата на Заев и СДСМ е кажувам, заборавам, негирам, додека нејзината филозофија е кажувам, помнам, правам, спроведувам.

Родно место на филозофијата и политиката позната како заевизам е ова. Меѓутоа ние овде дојдовме за да рашириме, да отвориме да ве инфицираме со една друга политика па да речеме дека можеби по победат овде таа политика ќе стане македонска политика. Оваа првава без плодна политика, таа првата политика што не создава јавна вредност, а камоли европска вредност е како тријалголник, односно таа гласаше кажувам, заборавам, негирам“, рече Силјановска.

Мој филозофија, но и на луѓето кои ме поддржаа рече таа е – кажуваме, помниме, правиме, спроведуваме.

Силјановска Давкова потенцираше дека Заев и СДСМ не само што заборавиле што им ветиле на граѓаните, туку ја заборавиле и македонската химна, додавајќи дека химната не се заборава бидејќи химната без држава нема.

Не само што го забораваат ветено, политичкото туку го забораваат и минатото, ја заборавија дури и химната. Значи ја заборавија Струмица и цела Македонија. Химна не се заборава, химна секогаш се пее, зошто таму каде што е химната таму е и државата, таму каде што нема химна нема ни држава“, нагласи таа.

Силјановска додаде дека времето за одлучување доаѓа и побара од граѓаните на 21 април и 5 мај да излезат и да ја поддржат.

Народот е мудар, најмудар е кога молчи и јас така гледав на референдумот, ама времето на одлучување доаѓа“, порача Силјановска.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Ќе го омекне ли за датум: Пендаровски се сретна со Макрон (ФОТО)

пред 49 мин.
Македонија

Алијанса, Беса и ДУИ против: СДСМ и „помалите“ тешко ќе изгласаат една изборна единица

пред 5 часа
Македонија

Патник во „Дурмо Турс“: Возачот на автобусот ненадејно сврте лево

пред 7 часа
Стравична ескалација на насилствата

Демонстрантите во Хонг Конг жив запалија човек што им се спротивстави (ВИДЕО)

пред 10 часа
Нови детали од тајната трилатерална средба Заев - Рама - Сорос

Република: Заев од Сорос барал пари, од Рама албански гласови, а на Чека му испратил бомби за ДУИ? (2)

пред 12 часа
Македонија

Хаварија во Охис: Траги од метил акрилат мономер има во цевките на цистерната

пред 12 часа
Македонија

Заев: Договоривме подобар живот за сите во еден современ и мирољубив Балкан

пред 13 часа
Демант од Кабинетот на Пендаровски

Претседателот и милјардерот ќе се сретнат во Париз

пред 1 ден
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ за автопатот Кичево-Охрид: Изградбата на делницата тапка в место

пред 1 ден
Како државната полиција стана приватна

Република: Зошто Заев и Пендаровски кријат за средбата со Сорос во Охрид?

пред 1 ден