Во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19 од:

Скопје – 16, Куманово – 9, Тетово – 2, Прилеп – 1.

Регистрирани се 23 оздравени пациент од:

Скопје – 15, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Кочани – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица:  3 лица од Скопје (61г,75г и 79г) и по едно лице од Куманово (45г) и Струга (72).

Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.619 тестови преку: ИЈЗ-189, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–27, ЦЈЗ Куманово–49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-4, УК Пулмологија со алергологија 12, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–43, МАНУ-72, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Авицена-221, Биотек-314, Систина-131, лабораторија Лаор-300, Синлаб-35, Ремедика-41, Плодност–63, Генеа–18, Никоб лаб-222, ВФВ Медикал-39, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 537.

Досега во земјата се направени вкупно 821.365 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.469, бројката на оздравени пациенти е 149.551, на починати е 5.467, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68592, Активни 212

Куманово 8857, Активни 47

Прилеп 8315, Активни 34

Тетово 7222, Активни 21

Битола 6299, Активни 15

Велес 5469, Активни 2

Гостивар 5180, Активни 15

Кавадарци 5153, Активни 2

Охрид 5008, Активни 16

Штип 4959, Активни 2

Струмица 4113, Активни 8

Струга 2981, Активни 4

Кочани 2789, Активни 5

Кичево 2570, Активни 22

Гевгелија 2195, Активни 4

Неготино 2184, Активни 4

Свети Николе 1523, Активни 2

Ресен 1234, Активни 1

Крива Паланка 1220, Активни 1

Радовиш 1161, Активни 8

Берово 1029, Активни 1

Делчево 972, Активни 4

Дебар 940, Активни 1

Виница 886, Активни 10

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 375, Активни 2

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 2

Дојран 132, Активни 0