Мицкоски: ЕУ треба да и даде датум за преговори на Македонија и да не ја уценува со дополнителни отстапки

17.11.2021 / 13:19

ЕУ треба да се одважи и да даде датум за преговори на Македонија и да не ја уценува државата со дополнителни отстапки.

Ова денеска го изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање при посетата на општина Кисела Вода и додаде дека во спорот со Бугарија е прифатливо секое решение, што е во рамки на Резолуцијата која беше донесена во македонското Собрание.

– Секое решение кое е во рамките на Резолуцијата која е поддржана од политичките партии во македонскиот Парламент, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи. Иако во минатото не убедуваа дека немаме отворени прашања со соседите, но како и во други случаи тие лажат, така е и овој пат. Се обидуваат повторно со политички маневри да ја замајуваат јавноста, истакна Мицкоски.

Тој нагласи дека час поскоро треба Македонија да добие датум за преговори со ЕУ и тоа треба да се случи сега на овој декемвриски европски самит и не треба писма да пишуваат било кои од европските политичари, туку треба да се следат европските елементарни цивилизациски вредности.

– Овој народ многу пати во минатото застанал на тие европски цивилизациски вредности, овој пат треба Европа да му врати на народот на Македонија  и да не не уценува со дополнителни отстапки. Тоа нема да го прифати ВМРО-ДПМНЕ. Треба веднаш да се даде зелено светло, Македонија да започне преговори со ЕУ. Европа треба да се одважи да му даде признание на овој народ и да ни даде датум за преговори, изјави Мицкоски.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Николоски: Граѓаните ќе плаќаат поскапа електрична енергија заради недомаќинското работење на Заев и Ковачевски

пред 14 часа
Македонија

Николоски: Во Прилеп промените се случуваат

пред 15 часа
Македонија

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери, но немаме илузија дека ќе помине

пред 17 часа
Македонија

Сите цени се поскапени за 21 посто, не сметајќи ја струјата

пред 21 час
интервју со професорката и пратеник од вмро-дпмне

Василевска: Намератa на Ковачевски е што поголема власт да се натрупа во рацете на ДУИ

пред 22 часа
Македонија

Украина бара од Македонија да донесе одлука за признавање на руските злосторства како геноцид врз украинскиот народ

пред 1 ден
Македонија

Eвроамбасадорот има високи надежи за почеток на преговорите

пред 2 дена
Македонија

Мицкоски за Талат Џафери: Спикерот, за жал, е полн со примитивизам кој има цел да предизвика инцидент налик на оној од 27 април

пред 2 дена
Македонија

Мицкоски во Гази Баба: Градинките ќе ги изградиме, а ако Министерството не даде одобрение за кадар, тогаш Општината ќе обезбеди вработувања

пред 2 дена
Македонија

Црвенковски: Потписот за „заедничка историја“ со Бугарија беше голема грешка

пред 2 дена