Ознака: преговори
Македонија

Ќе помогнат ли странски експерти во Комисијата за историски прашања меѓу Македонија и Бугарија?

пред 5 дена
Македонија

Димитров: Јас сум Македонец и не би требало да бирам помеѓу тоа да бидам Македонец кој зборува македонски јазик и да станам Европеец во смисла на дел од ЕУ

пред 4 недели
Регион

Жолт картон за Софија во Европскиот парламент

пред 4 недели
Германска невладина организација анализира

„Just access“: Бугарија ја злоупотребува ЕУ и меѓународното право, Македонија може да покрене спор пред меѓународните судови

пред 4 недели
Македонија

Заев: ЕУ треба да докаже дека ги почитува вредностите и дека историските спорови не смеат да бидат пречка за иднината на земјата

пред 1 месец
Македонија

Денеска и утре он- лајн средба на мешовитата македонско-бугарска комисија

пред 2 мес.
Регион

Захариева: Ниту една земја членка на ЕУ, ниту САД може да ја притисне Бугарија да дозволи пристапни преговори за С. Македонија

пред 2 мес.
Македонија

Османи денеска во Софија на разговори со Захариева

пред 2 мес.
Свет

Борел: Ќе започнеме пристапни преговори со Maкедонија и со Албанија

пред 2 мес.
Македонија

Арсовски: За македонскиот идентитет, народ и јазик не се разговара и нема да се преговара со Бугарија

пред 2 мес.
Македонија

Кога Заев-Бучковски преговараат со Бугарија, сигурно е дека следува нова катастрофа

пред 2 мес.
Македонија

Османи-Корчок: Словачка недвосмислено, јасно и принципелно ја поддржува Македонија за почеток на преговори

пред 2 мес.
Македонија

Османи: Очекуваме непречено спроведување на мартовската одлука за почеток на преговорите со ЕУ

пред 3 мес.
Македонија

Димитров: Преговарачката рамка да се фокусира исклучително на реформите, а не на историјата

пред 3 мес.
Македонија

Дирк Јан Коп, амбасадор на Кралството Холандија: И корупцијата е проблем за влез во ЕУ

пред 3 мес.
Македонија

Заев: По изборите во Бугарија ќе се почне со разговори и преговори на политички основи

пред 3 мес.
Македонија

Холштајн: Отворањето на пристапните преговори на Македонија со ЕУ треба да се случи

пред 3 мес.
Регион

Борисов: Се надевам дека следната година ќе пронајдеме заедничко решение

пред 4 мес.
Македонија

Пендаровски: Ниту еден од денешната генерација политичари нема право да се договара или преговара за јазикот и идентитетот

пред 4 мес.
Свет

Фон дер Лајен: Тимовите на ЕУ и Велика Британија се обидуваат да постигнат договор

пред 4 мес.