Ознака: СПЦ
Регион

Порфириј избран за нов српски патријарх, денеска ќе биде востоличен на литургија во Белград

пред 1 година
Регион

Српската црква избира нов патријарх

пред 1 година
Регион

Лидерите на СПЦ позитивни на коронавирус откако присуствуваа на погребот на Амфилохије

пред 2 години
Регион

Автокефална МПЦ би било објавување на војна на СПЦ: Што говореше Амфилохије за нашата црква

пред 2 години
Македонија

Пендаровски побара Цариград да признае безимена црква, СПЦ му одговори дека сите патишта водат кон Белград

пред 2 години
Регион

Готово е: Стразбур пресуди во корист на Црна Гора, српските цркви ќе ги земе државата

пред 2 години
шест лица осудени на вкупно 25 години затвор

Косовци планирале терористички напади врз мисијата на КФОР, СПЦ и дискотеки

пред 3 години
српско-црногорските односи се повеќе се заоструваат

Иринеј му порача на Ѓукановиќ: Ниту Турците, ни комунистите не атакуваа на имотот на црквата

пред 3 години
СПЦ е за дијалог со МПЦ

Соборот на СПЦ: Дискриминација кон црквата во сите земји од бивша Југославија

пред 3 години
Регион

СПЦ сега сака дијалог со МПЦ: Вранишковски се појави на Соборот на српската црква

пред 3 години
Во суд во Лондон

Поднесени тужби за педофилија против Српската православна црква

пред 3 години
Имаат еден месец да ја напуштат земјата

Црна Гора протерува свештеници и монаси на СПЦ

пред 4 години
Одлука на Српската православна црква

СПЦ застана зад Руската црква – не ги признава украинските расколници

пред 4 години
Во Солун ќе се говори и за нашата црква

Тема ќе биде и МПЦ: Иринеј на средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

пред 4 години