Ознака: СПЦ
Македонија

СПЦ и МПЦ-ОА задоволни по заедничката литургија

пред 19 часа
Македонија

Одлуката на СПЦ на разгледување во МПЦ-ОА

пред 2 дена
Регион

Соопштение на СПЦ по Саборот

пред 4 дена
Регион

Дали денеска СПЦ ќе ја признае МПЦ-ОА?

пред 4 дена
Македонија

СПЦ на саборот ќе ја признае Охридската архиепископија?

пред 6 дена
Македонија

Српски „Блиц“: Соборот на СПЦ на 15 мај можеби ќе го одобри канонското единство со МПЦ-ОА, но автокефалноста е неизвесна

пред 7 дена
Македонија

МПЦ се врати во канонско единство, преговорите со СПЦ продолжуваат

пред 1 нед.
Регион

Руската црква ја поддржа српската црква за одлуката на Цариград

пред 2 недели
Македонија

Синодот на МПЦ-ОА утре ќе се запознае со деталите од последните преговори со СПЦ во Ниш

пред 2 недели
Регион

Патријархот Порфириј: И тој МПЦ и верниците ги нарекува браќа, но вели дека мора да се најде решение за спорот

пред 4 мес.
Регион

СПЦ бара да продолжи дијалогот со МПЦ

пред 5 мес.
Македонија

СПЦ и се закани на Вселенската патријаршија ако ја признае автокефалноста на МПЦ-ОА

пред 6 мес.
Македонија

Српската црква стравува дека Цариград би можел да ја признае МПЦ по примерот на Украина

пред 6 мес.
Регион

Порфириј избран за нов српски патријарх, денеска ќе биде востоличен на литургија во Белград

пред 1 година
Регион

Српската црква избира нов патријарх

пред 1 година
Регион

Лидерите на СПЦ позитивни на коронавирус откако присуствуваа на погребот на Амфилохије

пред 2 години
Регион

Автокефална МПЦ би било објавување на војна на СПЦ: Што говореше Амфилохије за нашата црква

пред 2 години
Македонија

Пендаровски побара Цариград да признае безимена црква, СПЦ му одговори дека сите патишта водат кон Белград

пред 2 години
Регион

Готово е: Стразбур пресуди во корист на Црна Гора, српските цркви ќе ги земе државата

пред 2 години
шест лица осудени на вкупно 25 години затвор

Косовци планирале терористички напади врз мисијата на КФОР, СПЦ и дискотеки

пред 3 години