Присуството беше ограничено на околу 30 лица

Место митри – шлемови на првата миса во Нотр Дам по разорниот пожар (ВИДЕО)

16.06.2019 / 10:00

Само 30-тина верници со заштитни капи присуствуваа на мисата во катедралата Нотр Дам во Париз на саботната прва служба по пожарот кој уништи дел од импозантното средновековно издание.

Свештениците сакаа да покажат дека животот продолжува понатаму во катедралата додека донациите за нејзината обнова заглавија. Досега се исплатени девет отсто од ветените 850 милиони евра донации од милијардери, бизнис лидери и други, соопшти француската влада.

Мисата беше одржана во страничната капела, која беше недопрена од оганот на 15 април годинава. Присуството беше ограничено на околу 30 лица кои носеа шлемови. Свештениците во церемонијална бела облека не се разделија од зашитните капи за време на службата, не и надбискупот Мишел Опети кој рече дека водењето на мисата со кацига на глава е бизарна работа.

Надбискуп Мишел Опети одржа служба пред малиот број верници

Мисата беше пренесувана во живо на католичката телевизија КТО.

Во петокот францускиот министер за култура, Франк Ристер, рече дека катедралата се уште е во кревка состојба, особено во сводот. Во пожарот кој избувна во 850-години старата катедрала уништен е кровот и куполота од 19-от век.

Претседателот Емануел Макрон постави цел од пет години за обновување на катедралата, иако Риестер беше повнимателен.

“Претседателот беше во право да даде цел, амбиција, но очигледно, тоа што е важно на крајот е работата да биде завршена квалитетно. Тоа не значи дека работата ќе биде целосно завршена за точно пет години”, рече Ристер.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

меѓу загинатите има деца

Крвава молитва во џамија во Авганистан – во две експлозии загинаа најмалку 30 луѓе

пред 19 часа
Војници на картелот успеале да го ослободат

Улична војна во Мексико по апсењето на синот на Ел Чапо (ВИДЕО)

пред 1 ден
по петчасовна средна на ердоган и пенс

Турција и САД се договорија

пред 2 дена
нов известувач за земјава од ЕП

Бугаринот Илхан Кјучјук на местото на Словенецот Иво Вајгл

пред 2 дена
снимал сексуални односи со децата и ги продавал снимките

Носел деца да играат видеоигри по што сексуално ги искористувал – Тајланѓанец доби 374 години затвор

пред 2 дена
Разбиена организирана криминална банда

Уапсени четворица Албанци што ограбуваа куќи на фудбалери на Реал и Атлетико Мадрид

пред 2 дена
Свет

Бел чад во Брисел: Постигнат е договор за Брегзит

пред 2 дена
Побарана оставка

Немири во парламентот на Хонг Конг, гувернерката принудена да го прекине своeтo обраќање (ВИДЕО)

пред 2 дена
Свет

Maкрон објасни зошто нема датум: Eден член на семејството реши да си замине, имаме проблем да ја реновираме куќата

пред 2 дена
Свет

Лаура Ковеши главен обвинител на ЕУ

пред 2 дена