Викендов во Тирана се одржа Самит на албанската дијаспора.На него присустуваа политичари и иселеници од како што ги нарекоа сите „албански земји“ меѓу кои и Македонија.

Домаќин беше премиерот на Албанија Еди Рама а главни гости беа политичарите од ДУИ, Али Ахмети, Талат Џафер, Бујар Османи како и Артан Груби.

Од Косово беше претседателката Вјоса Османи а од Црна Гора довчершниот премиер Дртан Абазовиќ.