До вчера се вакцинирани 6890 жители на Врање, објави „Вечерњи Новости’.  Српските власти прогнозираат дека до јуни ќе бидат вакцинирани над два милиони граѓани и оти одат кон колективен имунитет.

Вчера во Србија притигнаа половина милион вакцини од Русија, а во следниот период се очекуваат и од Фајзер и Астра Зенека.