Утрово, по 3 часот по полноќ, по неколку часовна расправа на пратениците, Собранието со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради одбивање да ја промени таблата на која стои името Република Македонија.

Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, под фотографијата со Мизрахи.