Резултатите конечно објавени: Рекордни 393 новозаболени од Ковид-19 и четири починати лица

10.10.2020 / 18:58

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-189, Куманово-14, Дебар-2, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-27, Струга-7, Велес-12, Битола-9, Охрид-5, Кавадарци-8, Гостивар-6, Гевгелија-15, Струмица-15, Крива Паланка-4, Радовиш-10, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-6, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од: Скопје-34, Куманово-7, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-3, Велес-1, Битола-2, Охрид-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Струмица-1, Крива Паланка-4, Радовиш—2, Пробиштип-2, Берово-5, Валандово-2, Свети Николе-2, Кичево-2.

Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20555, бројката на оздравени пациенти е 16099, на починати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3671. Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 8277, активни 1586
• Куманово 1868, активни 168
• Дебар 294, активни 36
• Штип 1340, активни 101
• Прилеп 792, активни 155
• Тетово 1577, активни 213
• Струга 715, активни 58
• Велес 369, активни 47
• Битола 376, активни 97
• Охрид 459, активни 46
• Кавадарци 271, активни 55
• Гостивар 972, активни 69
• Гевгелија 193, активни 91 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 29 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 408, активни 245
• Крива Паланка 146, активни 45
• Радовиш 132, активни 54
• Крушево 21, активни 2
• Кочани 488, активни 220
• Пробиштип 126, активни 19
• Демир Хисар 62, активни 2
• Македонски Брод 97, активни 4
• Пехчево 48, активни 5
• Берово 142, активни 51
• Валандово 61, активни 44
• Виница 130, активни 40
• Делчево 183, активни 92 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 27, активни 3
• Свети Николе 396, активни 65
• Кичево 353, активни 33
• Ресен 168, активни 9
• Неготино 64, активни 16 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2464 теста се преку: ИЈЗ-737, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-562, Биотек-244, МАНУ -120, Жан Митрев (Филип Втори)-288, Систина со PCR метода -134, лабораторија Лаор –107, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-80, Инфективна клиника-6, ГАК-16, Синлаб-86, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациенти. На кислородна поддршка се 55 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 родители позитивни на ковид-19, а нема хоспитализирани суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 24, а во болницата во Штип се 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 200, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 83
• Гази Баба – 163
• Аеродром – 282
• Карпош – 276
• Центар – 288
• Кисела Вода – 178
• Ѓорче Петров – 129
• Бутел – 62
• Шуто Оризари – 14
• Студеничани – 3
• Сарај – 17
• Арачиново – 3
• Илинден – 33
• Сопиште – 8
• Чучер Сандево – 4
• Петровец – 7
• Зелениково – 4
• Странец – 14
• Нераспределен-18


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Германскиот канцелар на поминување кон Белград ќе дојде и во Скопје

пред 10 часа
Македонија

Дали„Кирил и Методиј“ им ги заладија односите на Петков и Ковачевски

пред 14 часа
Македонија

ДУИ се спрема за избори: Распишува конкурс за претседатели и членови на ограноци

пред 1 ден
Македонија

Koвачевски и Петков најдалеку од договор

пред 1 ден
Македонија

Не сака да се врзува со датуми: Koвачевски по средбата со Петков не открива дали има нови услови oд Бугарија

пред 1 ден
Македонија

Нов услов од Петков: Народниот правобранител во Македонија да формира комисија за следење на говорот на омраза кон Бугарите

пред 1 ден
Македонија

Амбасадорката Брнз во посета на Бигорскиот манастир

пред 1 ден
Македонија

Ковачевски со најава за средбата со Петков: Ќе разговараме за напредокот помеѓу двете министерства за надворешни работи

пред 1 ден
Македонија

Ангел Димитров: Проблемот е во тоа што нашите колеги одбегнуваат да го прифатат терминот „заедничка историја“

пред 1 ден
Македонија

Орданоски целосно го приземји европскиот авион на Заев

пред 1 ден