Господ прво себе си дал брада-Владата преку тендер си набавила 260 молекуларни тестови за Ковид-19!

28.12.2020 / 15:25


Владата преку тендер си набавила 260 молекуларни тестови за тестирање на Ковид-19 за потребите на своите вработени.

Како што објави Радио Слободна Европа, за еден тест се издвоени 1.900 денари, а вкупно тие чинеле околу 8000 евра. Договорот со приватната лабораторија Авицена е потпишан пред 12 дена.

За потребите на своите вработени досега тестови не набавила ниту една институција, настрана од здравствените институции. Ниту еден денар немало да ги чини тестирањето вработените во Владата доколку закажале термин преку нивниот матичен лекар за разлика од случајов, кога тестирањето чини околу 30 евра.

Зошто тестовите се набавени од приватна лабораторија, кога тие не се наплаќаат за осигурениците кои имаат здравствено осигурување од Владата избегнаа да ни одговорат. Оттаму само наведоа дека на тендерот се пријавиле 4 компании и избрана е најповолната понуда. Право, како што наведуваат, да учествуваат имале сите економски оператори, вклучително и Институтот за јавно здравје каде всушност тестот доколку се прави приватно е поевтин за 50 денари, од избраната сума на тендерот.

-Постигнатата цена за ПЦР тест е пониска од која било што ја наплаќаат приватните лаборатории, а набавката е направена за вработени во Владата кои имаат потреба од ПЦР тестови. Барањата на Договорниот орган во тендерските документации се во целост согласно неговите потреби, а се во насока на рационално и ефикасно искористување на средствата, утврдени врз основа на начелото на економичност, ефикасност и ефективност на користењето јавни средства, велат од Владата на премиерот Зоран Заев.

Извор: РСЕ


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Интервју со првиот човек на Македонското патриотско Здружение „Вмбел Егеј„ и координатор на здруженијата на Македонците по потекло од Егејот

Лукровски: Беломорски клуб во центарот на Скопје за Македонците од Егејот

пред 12 часа
Македонија

Мицкоски: Се чувствува дека Силјановска Давкова ја има довербата од граѓаните

пред 1 ден
Македонија

Дарко Каевски е албански зет

пред 1 ден
Анкета на ИПИС

ВМРО-ДПМНЕ до 54, СДСМ најмногу до 30 пратеници во идниот парламент

пред 1 ден
Македонија

ЕУ си игра играчки со нас: Ни праќа Грк за евроамбасадор, дали следниот ќе биде Бугар?

пред 2 дена
Македонија

Таравари бара сѐ ново: Устав, Влада, Претседател

пред 2 дена
Македонија

Дарко Каевски од СДСМ гласаше Косово да стане членка на Советот на Европа

пред 2 дена
Македонија

Дипломатијата киднапирана од ДУИ: Османи е против наши работници во Србија, а ќе поддржи и Србите да бидат геноциден народ

пред 2 дена
Македонија

Maкедонија ќе гласа за прием на Косово во Советот на Европа?

пред 3 дена
Македонија

Героски најавува мега скандал со „бомби“

пред 3 дена