Анкета на Прорисрч: ВМРО-ДПМНЕ сигурен победник на изборите

12.10.2021 / 7:15

Во пресрет на локалните избори, порталот Прорисрч, во соработка со редакцијата на Плусинфо, спроведе телефонска анкета од 2 до 9 октомври 2021 година, на репрезентативен примерок од 1.006 граѓани. Граѓаните беа прашани за нивниот избор на локалните избори, како и за довербата во политичарите.

На прашањето за која листа за општински совет ќе гласате на локалните избори 2021 година, најмногу граѓани се определиле за ВМРО-ДПМНЕ 26%, по што следува СДСМ со 19,7%. ДУИ ја има довербата на 8,2% од граѓаните, наспроти Алијансата на Албанците со 6,1%. Фактори во локалните совети ќе бидат и Левица со 5,7% и независните листи со 2,4%.

Определбата на избирачите на гласањето за советничките листи е едно од клучните мерила за успехот на партиите на локалните избори, дотолку повеќе што изборите за советничките листи се спроведуваат според пропорционалниот изборен модел во еден круг и на нив партиите настапуваат самостојно, но и во конкуренција на независни листи.

Пресврт има и кај политичарите со најголема доверба. За првпат Христијан Мицковски убедливо води пред Зоран Заев, а Димитар Апасиев е трет.

Меѓу топ-10 политичари се Христијан Мицковски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ (15,5%)Зоран Заев, претседател на СДСМ (10,6%), Димитар Апасиев, претседател на Левица (5,9%), Али Ахмети, претседател на ДУИ (5,1%), Зијадин Села (2,7%), претседател на Алијанса на Албанците, Венко Филипче, министер за здравство, Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово, Радмила Шеќеринска, министер за одбрана, Стево Пендаровски, претседател на Републиката…

Меѓу топ-10 политичари само еден е градоначалник, Максим Димитриевски, додека на пошироката листа има уште двајца градоначалници – Митко Јанчев на Кавадарци и Арбен Таравари на Гостивар.

 

 
СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Денеска во своите домови гласаат 7.921 болни или немоќни, како и 476 лица во самоизолација

пред 25 мин.
Македонија

Колку жители толку гласачи, за првиот човек на Статистика тоа не е спорно

пред 27 мин.
Македонија

Градоначалници може да имаме избрано уште утре

пред 29 мин.
Македонија

Дознајте како ќе се гласа со „фингерпринт“

пред 31 минута
Македонија

Денеска изборен молк: Еве како ќе тече изборниот процес за локалните избори 2021

пред 33 мин.
Македонија

Мицкоски: Политиките на властa нè доведоа до тоа со колку повеќе луѓе со сомнително минато седнете, толку ви се поголеми шансите за победа

пред 18 часа
Македонија

Стана среде емисија: Шилегов пак избега од дебата, сега и на МТВ

пред 19 часа
Македонија

Мицоски: Со АА-А постгнавме договор без пазарења, затоа коалицијата функционира одлично

пред 20 часа
Македонија

Мицкоски: Солзите и на албанката, и на македонката, и на турчинката како мајки, и на влаинката, и на србинката подеднакво болат

пред 21 час
Македонија

„Позитивната кампања“ на Петре: Шилегов со закани до Камиказа (ВИДЕО)

пред 23 часа