Ознака: животна средина
Македонија

Петровска: Немаме доволен број инспектори, правиме координација со овластени инспектори кога не може итно наш инспектор да отиде на терен

пред 3 мес.
Македонија

Се зголемува висината на глобите за физичките и правните лица во областа на животната средина

пред 4 мес.
Македонските граѓани користат од 120 до 150 милиони пластични кеси годишно

Пластичните кеси во маркетите ќе чинат 10 денари од 2021 година

пред 1 година
околу 300 дрва засадени на стадионот на „вотерси“

Пошумен фудбалски стадион во Австрија со порака за животната средина (ВИДЕО)

пред 2 години
во борба против климатските промени

Германија ги затвора рудниците за јаглен

пред 2 години
Извештај на Собранието на ОН за животна средина во Најроби

Загадувањето во животната средина е причина за една четвртина од предвремените смртни случаи во светот

пред 2 години
ЈСП од 12 часот вози бесплатно

Активирани мерките против загадувањето во Скопје

пред 2 години
Скопје трет најзагаден град во светот

Енормната загаденост веќе трет ден ги поминува границите на нормалата

пред 2 години
Подобро е да се чисти отколку да се пренесува

Се бара компанија која ќе го исчисти токсичниот линдан од „Охис“

пред 2 години
Во ек на енормно загадување, Владата реши да побара странски донатори за помош

Дураку излезе од маглата

пред 2 години
ЈАНИ МАКРАДУЛИ СО ГРАЃАНИТЕ НА ФЕЈСБУК

Планот за чист воздух ќе даде резултати (ВИДЕО)

пред 2 години
според податоците на Европската агенција за животна средина

Македонија најзагадена земја во Европа

пред 2 години