Ознака: Оливер Дерковски
Македонија

Деркоски: Со Уредба не може да се уредуваат норми кои веќе се уредени со Изборниот законик

пред 3 недели
Македонија

38,23 отсто излезност до 17 часот

пред 1 година
Македонија

Дерковски: ДИК е подготвена за изборите

пред 1 година
Македонија

Деркоски: Верувам дека в недела ќе биде избран претседател на државата

пред 1 година
Во кутијата пронајдени четири дополнителни гласачки ливчиња

Поништено гласачко место во Кичево – гласале на секои 24 секунди

пред 1 година
ДИК соопшти

До 15 часот 28,89 отсто излезност

пред 1 година
Повика на фер и демократски изборен процес

Дерковски верува дека цензусот во вториот круг ќе биде исполнет

пред 1 година
претседателот на дик излезе со оценка

Дерковски: Кампањата помина во релативно мирна атмосфера (ВИДЕО)

пред 1 година
Македонија

Дерковски: ДИК е подготвена за изборите

пред 1 година
Македонија

Дерковски: Добро утро од ДИК, го чекаме овој со пиштолот да дојди

пред 1 година
Македонија

Дерковски: Не треба да ги спојуваме бројот на жители со бројот на запишани избирачи

пред 1 година
Ако пропаднат претседателските

Дерковски бара веднаш да се распишат нови избори, Џафери вели нема да брза

пред 1 година
претседателот на ДИК предупредува

Дерковски: Тројцата кандидати до први април да се воздржат од јавни настапи

пред 1 година
Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на претседателот на ДИК, Оливер Дерковски

пред 1 година
Македонија

Дерковски потврди: Доколку нема цензус во вториот круг се распишуваат нови избори со скратени рокови

пред 1 година
вицепремиерот османи во посета на ДИК

Од изборите ќе зависи и одлуката за преговори со ЕУ

пред 1 година
претседателот на дик вели дека гласачкото ливче ќе биде како на изборите во 2014

Дерковски: На гласачкото ливче ќе има само знаме без име на држава (ВИДЕО)

пред 1 година
Македонија

Деркоски: На референдумот не е донесена одлука

пред 2 години
Интервју со првиот човек на ДИК за Пресинг ТВ

Деркоски: Никој не може да биде повикан на одговорност ако не гласа на референдумот

пред 2 години