Ознака: историја
Македонија

Историчари и наставници до Царовска: Не правиме компромис и нема да седиме настрана – кој ќе ги сноси последиците?

пред 3 години
Македонија

Укинувањето на предметот историја е опасен обид на власта на Заев да се избрише македонската историска наука

пред 3 години
Македонија

Бугарија со помош на ЕУ ја отвори балканската Пандорина кутија за „историска вистина“

пред 3 години
Македонија

Проф. Симона Груевска – Маџоска и реплицираше на Царовска : Учениците во Финска предметот Историја го учат како посебен предмет

пред 3 години
Македонија

Царовска за предметот историја: Новите генерации треба да учат помалку факти, но многу повеќе да размислуваат

пред 3 години
Македонија

Симона Груевска Маџоска: Укинат предметот историја и ставен во групен предмет Општествени науки! Е па „браво”!

пред 3 години
Македонија

Димитриевски: Учебниците да се ревидираат, но да не се искривува историјата

пред 3 години
Регион

Германското претседателство бара начин за „погрешна интерпретација на историјата“

пред 3 години
Македонија

Заев конечно обелодени: Ќе нема „македонска историја“, ќе има „историја на Република Македонија“

пред 3 години
Македонија

Александар Јорданов: Македонците се Бугари, без таа вистина нема ЕУ

пред 4 години
селидбата чинела еден милион долари

Куќа од 400 тони превезена низ река на реставрација (ВИДЕО)

пред 5 години
Кога наместо државјанството се менува местото на раѓање

Институционално (само)убиство на ФРМ, НРМ, СРМ и Република Македонија!

пред 5 години
третата средба на Заедничкиот мултидисциплинарен комитет

Во Атина се одржа состанок за учебниците по историја

пред 5 години
Македонското МНР „го налути“ бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана

Каракачанов: Со ваков менталитет Македонија не треба да влезе во НАТО

пред 5 години
Утре во Софија продолжува работата на мешовитата македонско-бугарска комисија

На дневен ред-обостраните забелешки

пред 5 години
Македонско-бугарската комисија тема во бугарското собрание

Захариева: Бугарија презентираше над 30 страници забелешки за македонските учебници

пред 5 години
Бугарска бура пред ноемвриската средба на историчарите

Нов тон во учебниците и извори без превод на македонски јазик!

пред 5 години