Ознака: бугарија
Македонија

Борисов му повтори на Бучковски: За заемна доверба потребно е исполнување на сите обврски од Договорот

пред 1 месец
Македонија

Борисов лично ми има кажано дека ова што денеска го бараат е ветено од Зоран Заев, вели Мицкоски

пред 1 месец
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту 100 обраќања и глумења патриот нема да го сменат фактот дека Заев ги наруши позициите со Бугарија

пред 1 месец
Регион

Бугарија денеска го преименува 24 мај во Ден на светите браќа Кирил и Методиј, на бугарската азбука, просвета и култура и на словенската писменост

пред 1 месец
Македонија

Олбрајт: Трагедија е тоа што Бугарија, поради домашни причини, ја блокира Македонија

пред 1 месец
Македонија

Рот: Бугарија е осамена во блокадата, тоа е тешка грешка

пред 1 месец
Македонија

Утре е денот „Д“ за Македонија

пред 1 месец
Македонија

„24 часа“ сега најавува тргање на ветото, но Бугарија ќе има право на вето во секое време

пред 1 месец
Македонија

Холандска амбасада во Скопје демантира дека Холандија го поддржува ветото за Македонија

пред 2 мес.
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев менувајќи ја историјата го менува идентитетот на Македонците

пред 2 мес.
Македонија

Мешовитата комисија денеска денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период

пред 2 мес.
Македонија

Милошоски: Бугарија синоќа ја блокирала Македонија, има дискретна поддршка од уште две земји

пред 2 мес.
Македонија

Средба Османи-Бучковски: Со оваа одлука ја пополнуваме и дипломатската празнина што немаме назначен амбасадор во Софија

пред 2 мес.
Македонија

Македонија нема надлежност да се откажува од македонското малцинство во Бугарија

пред 2 мес.
Македонија

Шилегов не се согласува со Заев: Јас немам двојба, Бугарската војска во Македонија како окупаторска е дојдена пролетта 1941

пред 2 мес.
Македонија

Илиевски за изборот на Бучковски: Со вакви преговарачи од наша, Бугарија нема потреба воопшто да поставува свој преговарач

пред 2 мес.
Македонија

Села: Бугарија треба да го признае македонското малцинство

пред 2 мес.
Македонија

Бучковски: Бугарската декларација е рамката, aко донесеме резолуција како што бара Мицкоски ќе се оддалечиме уште повеќе

пред 2 мес.
Македонија

Димовски: Бучковски ќе е наш специјален претставник за Бугарија или бугарски за Македонија?

пред 2 мес.
Македонија

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

пред 2 мес.