Ознака: бугарија
Регион

Како сцена од Балканкан: Бугарите морале да ги издишуваат гумите од камионот за да влезе во мртовечницата (ФОТО)

пред 5 дена
Македонија

Бугарија ќе ни ги бара личните досиеја на тајната полиција, а дали ќе ги даде нејзините?

пред 1 нед.
Македонија

Бугарската полиција привела 24-годишно момче за ширење говор на омраза по катастрофата на автопатот „Струма“

пред 2 недели
Македонија

Трагедија на автопатот „Струма“ во Бугарија: Се запали македонски автобус, загинале 46 лица меѓу кои и 12 малолетници

пред 2 недели
Регион

Девет луѓе изгореа во старечки дом во Бугарија

пред 2 недели
Регион

Во вториот круг за претседателските избори во Бугарија гласале само 298 граѓани со бугарско државјанство во Македонија

пред 2 недели
Македонија

Заев и Димитров јавно да ги обелоденат разликите во приодот кон решавање на недоразбирањата со Бугарија

пред 3 недели
Македонија

Реакција на Македонците во Бугарија: Пописот спроведен без посебна графа Македонец и во услови на страв за слободно изјаснување, резултатите не ги признаваме

пред 3 недели
Македонија

Каде се 120.000-те илјади македонски Бугари: Во Македонија на изборите гласале речиси 650 бугарски државјани

пред 3 недели
Регион

Кој не сака да се вакцинира во Бугарија лажен ЕУ сертифакт чини само 300 евра

пред 1 месец
Македонија

Што има Заев ветено во Софија?: Груби ја откри причината зошто оваа влада не смее да падне

пред 1 месец
Регион

Претседателскиот кандидат Горан Благоев: Тврдењето дека во Бугарија нема македонско малцинство е неточно

пред 1 месец
Регион

Поддршка од САД Бугарија да го призне македонското малцинство

пред 1 месец
Уште еднаш за фашизмот на царска Бугарија во текот на Втората светска војна

Проф.Чепреганов: Политичарот Заев можам да го сфатам, не прочитал ништо, но ме чуди колегата историчар, кој калкулира како ќе дувне ветрот

пред 1 месец
Македонија

Група интелектуалци реагираат по повод континуираното негирање на македонската посебност од страна на Бугарија

пред 2 мес.
Македонија

Димитров за Би-Би-Си: Бугарија прави многу да не ги гледаме како пријатели

пред 2 мес.
Македонија

Нема таква графа: На пописот во Бугарија Македонците не можат да се изјаснат како Македонци

пред 2 мес.
Македонија

Мицкоски: Мора да има реципроцитет, ако Бугарија бара вклучување на бугарското малцинство во Уставот, тогаш и Македонците треба да влезат во бугарскиот

пред 2 мес.
Македонија

Барањата на Бугарија се толку големи, што не е можен компромис, смета Црвенковски

пред 2 мес.
Македонија

Заев: Точно е дека кон нацистичка Германија се приклучила и нацистичка Бугарија

пред 2 мес.