Маџид Кан,  од американската сојузна држава Мериленд  ги опиша деталите за тортурата на која бил подложен во затворот Гвантанамо на Куба.

Кана беше осуденна 26 години затвор откако призна дека се приклучил на Ал Каеда.

Изрекувањето на пресудата на Маџид Кан е кулминација на првото судење спроведено од воена комисија за еден од 14-те таканаречени затвореници со висока вредност испратени во американската поморска база во Куба во 2006 година, откако биле држени во тајна притворска мрежа на ЦИА во странство и биле подложени на ригорозна програма за испрашување.како одговор на нападите од 11 септември.

Кан рече дека бил преплашен и халуциниран од техниките што ги користи ЦИА.

„Мислев дека ќе умрам“, изјави тој.

Тој говори за долго обесување гол на таванската греда, напоен со ледена вода за да остане буден. Бил тепан неколку пати, ставан на принудна клизма, сексуално злоставуван.

„Колку повеќе соработував и им кажував, толку повеќе ме мачеа“, вели Кан. „Би ги молел да престанат и да ми се заколнат дека ништо не знам… Да имав интелигенција да дадам, веќе ќе дадев, но немав што да дадам.

Кан, 41-годишен пакистански државјанин, кој дошол во САД во 1990-тите и го завршил средното училиште во близина на Балтимор, се изјаснил за виновен за воени злосторства кои вклучуваат заговор и убиство за неговата вмешаност во заговорите на Ал Каеда, како што е смртоносниот бомбашки напад на Џ.В. Хотел Мериот во Џакарта, Индонезија, август 2003 година.