Доцна во петокот вечерта во Вашингтон, САД и Кина успеаја да постигнат прелиминарен договор што ќе ги олесни трговските тензии, но тоа не беше последниот договор што го бараа двете најголеми економии во светот. Пишува Си-Ен-Ен.

„Постигнавме  значителна фаза на договорот“, им рече на американскиот претседател Доналд Трамп пред новинарите во Овалната канцеларија на Белата куќа во петокот за време на средбата со кинескиот вицепремиер Лиу Ху.

Според Трамп, договорот е „празник на љубовта“ по повеќемесечни тепачки.

Договорот за хартија ќе трае три до пет недели за да се заврши, додаде американскиот претседател.

„Ние ќе бидеме заедно во Чиле на големиот самит“, рече Трамп, потврдувајќи ја својата средба со кинескиот претседател Си Џипинг на самитот во Азиско-пацифичката економска соработка (АТИС) во ноември.

„Бевме во можност да се договориме за интелектуална сопственост, финансиски услуги и огромна зделка за земјоделците – купување меѓу 40 и 50 милијарди американски долари земјоделски артикли од Кина“, додаде Трамп.

Од своја страна, кинескиот вицепремиер Лиу Хуи, исто така, презентираше писмо по состанокот во Белата куќа, чиј превод укажува дека Си Џипинг  ги испратил своите најдобри желби за разговорите.

„Здравите и стабилни кинеско-американски односи им служат на интересите на нашите две држави и целиот свет“, се вели во писмото. „Се надевам дека двете земји делуваат според принципите и насоката во која вие и јас се согласивме и ќе работиме на унапредување на кинеско-американските односи засновани на координација, соработка и стабилност“.

Претходно во петокот, Трамп и неговите официјални лица блиски на трговските разговори меѓу САД и Кина сигнализираа подобар од очекуваниот напредок во разговорите, што ги фаворизира берзите каде се врати надежта за договор.

Во четвртокот Трамп објави уште еден твит, велејќи дека разговорите „се одвивале добро“.

На договорот во петокот му претходеше ќор-сокак во средата кога, според извор запознаен со прелиминарните разговори, тој рече дека скоро нема напредок во врска со некои од најголемите прашања што САД се согласија да ги постигнат