Сирените за воздушен напад алармирале непосредно пред 7 часот  за најголемиот ракетен напад врз Украина од почетокот на војната и напад на стратешката инфраструктура во последните пет месеци.

Нападот започнал рано изутрината во 4 часот по московско време кога се огласија сирените за воздушен напад низ Украина. Светлечки балони се појавиле над поголемите места и лебдеа, а неколку моменти подоцна следел масовен напад од камикази дронови, кои го растргнаа небото.

Паралелно со оној над Каспиското Езеро, 15 стратешки бомбардери Ту95МС од кои се лансираат крстосувачки ракети Х-101 и Х-555, 7 бомбардери со долг дострел ТУ-22М3 кои оперираат од територијата на Русија и Белорусија вооружени со крстосувачки ракети Х-22 кои имаат глава на боева глава со тежина од 950 кг.

Од морето нападот го извршиле три ракетни фрегати кои лансирале крстаречки ракети  лансирани од Црното Море го прелетале воздушниот простор на Молдавија.

Гувернерот на регионот Харков, Олех Синехубов, изјави дека градот и регионот биле погодени од околу 15 проектили.

„Инфраструктурата повторно беше меѓу целите. Се собираат информации за жртви“, објави тој на Телеграм.