Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги отфрли гласините дека ќе поднесе оставка пред крајот на својот мандат во 2021 година. Медиумите шпекулираа дека своите намери таа ќе ги соопшти на партиската конвенција во јуни.

Меркел, во декември се повлече од лидерската функција на Демохристијанската партија, а на чело на таа владејачка партија застана Анегрет Крамп-Каренбауер.