Експлозијата што синоќа изби во кафуле во рускиот град Саратов, кога едно лице загинаа, а 22 беа повредени, била предизвикана од истекување на гас.

Според податоците на руското Министерство за вонредни ситуации, од 40 лица кои во моментот на експлозијата се наоѓале во кафулето, 22 се повредени, меѓу кои и двајца малолетници.

Хоспитализирани се 14 лица, од кои едно лице им подлегнало на повредите.