Претседателот Џо Бајден вчера ја посети Украина и разговараше со Володимир Зеленски во врска со дополнителното оружје ветено на украинската армија од Америка. Беше ветено дека ќе донира оружје во вредност од 500 милиони долари.

Оваа посета предизвика голем интерес околу безбедноста на првиот човек на САД во Киев.

Професорот д-р Велибор Стевиќ и Иван Милетиќ од Институтот за јавна дипломатија во Србија за „Курир.рс“ ја коментираа посетата на Бајден.

 

– Првиот пат американскиот претседател отиде некаде каде што нема американски специјални сили, како што беше случајот во Ирак, Иран. Интересно е што патувал со воз од Полска и што таму има воздушна одбрана поради што се чувствува безбедно. Така рече претседателот Бајден, дека стои зад Украина, но каде што е американскиот претседател, таму е и Америка – рече Милетиќ.

Стевиќ оваа посета не ја смета за ненадејна.

– Америка секако ја добила согласноста од Русија. Русија го контролира воздушниот простор над Украина, па тој не можеше само така да дојде. Резултатите од неговата посета ќе бидат видливи многу брзо, за оружјето допрва ќе се види што и како. Не се работи само за дотерување тенк. Потребна ви е логистика, а тоа е најтешко. Да се ​​обезбеди толкаво количество тенкови со муниција, резервни делови, обука на украински војници… – смета Стевиќ.