Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер го критикуваше напаѓачот Ентони Марсијал по натпреварот од 36. коло од првенството на Англија против Челзи (1:1).

Според извештаите на медиумите, Солскјер го прекорил Марсијал пред другите играчи на Манчестер јунајтед. На Норвежанецот не му се допаѓа ставот на францускиот напаѓач за играта. Пред дуелот со Челзи, тренерот ја забележа пасивноста на Марсијал за време на тренинзите.

Во тековната сезона, 23-годишниот Французин настапи на 37 натпревари за Манчестер јунајтед, постигна 12 гола и забележа три асистенции.