Европскиот и македонски ракометен првак Вардар доживеа нов пораз во Лигата на шампионите на гости кај Киелце (35-25) и го предаде местото коешто го имаше во најквалитетното европско ракометно натпреварување. Вардарци не одиграа речиси ништо, а оправдување може да им биде големиот број повредени играчи.

Следен предизвик за Вардар е уште едно гостување, кај Мешков Брест следната сабота со почеток од 19:30 часот