Moжно е да дојде до одложување на Европското првенство поради расколот кој се случува на релација УЕФА и богатите клубови поради формирањето на Суперлигата.

УЕФА веднаш најави жестоки санкции за клубовите, а под знак прашалник сега е и Европското првенство 2020. Од УЕФА најавија дека нема да дозволат фудбалерите кои се членови на клубовите-бунтовници да бидат дел од националните тимови на Европското првенство. Меѓу нив и Роналдо, Модриќ, Де Бруине, Ван Дајк, Лукаку…

Македонија, во овој случај за среќа нема играчи во овие клубови на кои им се закануваат санкции.