Победникот од дуелот на „Пушкаш Арена“ во финалето на ЛЕ меѓу Рома и Севилја добива 8,6 милиони евра (поразениор 4,6) и билет за следната сезона во Лигата на шампионите заедно со пехарот.

Но, тоа не е се.

Во финалето ќе се прекине традицијата на непобедливост – Севиља никогаш не загубила во финалето на Лига Европа, а играла шест пати (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020 година), додека тренерот на Рома, Жозе Мурињо, никогаш бил поразен во финалето на едно големо натпреварување на УЕФА (загуби два европски Суперкупа). Португалецот ја освои Лигата на шампионите со Порто и Интер, Лигата на Европа со Порто и Манчестер Јунајтед, додека минатата сезона со „волчицата“ го зграпчи трофејот од Лигата на конференцијата.