Нашите претставници доживеаја вистински дебакл во европските купови. Академија Пандев, Шкупи и Македонија Пандев ги завршија настапите уште на стартот. „Пандевци“ се поразени повторно со 3-0 од Зрински, Македонија беше поразено со 0-3 од Алашкерт, додека вечерва Шкуши беше поразен од ерменски Пјуник со 1-2.

Со ова, единствен наш претставник останува Шкенија која утешно е префрлена во Лигата на Европа откако беше елиминирана во квалификациите на ЛШ и сега ќе игра со Дуденланш од Луксембург.