На УЕФА како да не и даоаѓа памет. Шест години по инцидентот со дронот среде Белград, повторно не спречи албански и српски тимови да играат меѓу себе. Во второто квалификациско кола на Лигата на шампионите на 26 август во ќе играат Тирана и Црвена Звезда.

Уште отсега мечот е прогласен за меч со висок ризик и покрај тоа што најверојатно ќе се игра без публика.