Хрватска е во полуфиналето на СП откако по пеналите го елиминираше Бразил.

Нејмар постигна гол за Бразил откако ја одзеде топката на триесетина метри од противничкиот гол, а потоа одигра две двојни додавања и дрибла покрај Ливаковиќ, а потоа ја смести топката во мрежата. На овој начин се израмни со Пеле по бројот на голови, бидејќи и двајцата постигнаа по 77 за националниот тим.

Мрачела Брозовиќ ја пропушти најголемата шанса за Хрватска. Бруно Петковиќ на мајсторски начин се ослободи од своите чувари, го проигра Брозовиќ кој не шутираше најдобро.


Издначи Петковиќ пред крајот по асистенцијата од Оршиќ.

Во пенал серијата херои на Хрватска беа Ливаковиќ и Оршиќ.