Полицијата на Зеленортските Острови со помош на американските вооружени сили пред неколку дена упадна во бразилски рибарски брод натоварен со 5,6 тони наркотици. На него биле пронајдени два каучи, дознава „Ало.рс“.

Во оваа акција уапсени се двајца црногорски државјани и петмина Бразилци, кои, како што се сомнева, работеле кај водачот на „Кавчаните“, Радоје Звицер!

Директорот на националната полиција Рикардо Гонкалвес за медиумите изјави дека недалеку од пристаништето Праја биле пронајдени 5,6 тони дрога. Акцијата  се одвивала на отворено море, а кокаинот бил на рибарски брод кој пловел под бразилско знаме.

Бродот бил пресретнат во морето, во водите на архипелагот, од агенти на одделот за истраги за трговија со дрога со помош на американските маринци. Вклучена е и Федералната полиција на Бразил, како и американската ДЕА и Националната агенција за криминал на Обединетото Кралство.