Авиони на турските ВВС ноќеска извршија воздушен напад врз објекти на курдските вооружени групи во северна Сирија, јави телевизијата Мајдин.

Како што е објавено, целта била командниот центар на курдската група што ја поддржува антивладината организација Сириски демократски сили во градот Ал Малики.

Засега нема извештаи за жртви или материјални штети.

Турските авиони во текот на денот извршиле интензивно надгледување на пограничната област.