Премиерот на Косово, Албин Курти на барањето на амбасадорот на САД  го одложи изрекувањето на казните за возачите на возила со српски регистарски таблички за 48 часа.

„Му благодарам на амбасадорот Ховениер за неговата посветеност и ангажман. Го прифаќам неговото барање за одложување од 48 часа во издавањето казни за нелегалните косовски (и други) регистарски таблички. Среќен сум што работам со САД и ЕУ за да се најде решение во следните два дена“, напиша Курти на Твитер.