Српскиот државјанин Слободани Марјановиќи (40), кој беше убиен во неделата во Колумбија, е уште еден во низата  кои во изминатите неколку години беа убиени на територијата на Јужна Америка. Полицијата прибира докази, но првите резултати од истрагата покажуваат дека Марјановиќ е убиен во пресметка поврзана со трговија со дрога.

Според слично сценарио, во текот на претходните години на тлото на Латинска Америка биле ликвидирани најмалку десет државјани од регионот.

Агентите на американската Агенција за борба против дрогата (ДЕА) ја сметаат балканската мафија една од најсилните во тој дел од светот, која доставува тони кокаин во Европа. Един Гачанин Тито од Сараево, кој беше уапсен во ноември минатата година во Дубаи, но еден месец подоцна беше ослободен под превезот на мистеријата, е идентификуван како најголемиот наркобос. Како еден од неговите најблиски соработници е посочен српскиот државјанин Зоран Јакшиќ, еден од водачите на кланот „Америка“, кој е во затвор во Перу од 2016 година. како човек од 1.000 лица, затоа што често ги менуваше идентитетите.

Иако во затвор, тој најверојатно продолжил да „го води бизнисот“ бидејќи во ќелијата на овој Србин, родум од Зрењанин, во 2021 година биле пронајдени два мобилни телефони.

Неодамнешното апсење на членови на балканскиот картел покажа дека Србите имаат исклучително силни врски во јужноамериканските земји и дека од нив увезуваат дрога. Јакшиќ е вклучен и во кривичната пријава во Србија, иако е во затвор – потсетува соговорникот на Курир на неодамнешната акција на полицијата и Јавното обвинителство за организиран криминал, во соработка со Европол. Оваа криминална група е осомничена за шверц на најмалку седум тони кокаин, а 13 нејзини членови се уапсени во Србија.

Познавачите на состојбите велат дека речиси и да нема поголема заплена во Латинска Америка или Европа, во која не се уапсени лица од Србија, Црна Гора и Хрватска, кои заедно работат на ова.