Брнабиќ сурово реална: Македонија не може да почне со вакцинација, не ја регистрирале вакцината и нема план за вакцинација

21.01.2021 / 12:24

Вакцинацијата не е само дојди и купи ги вакцините и толку, туку потребен е план и регистрација, рече српската премиерка Ана Брнабиќ во нејзиното гостување за ТВ Хепи утрово во однос на вакцините кои Македонија треба да ги набави од Србија.

– Имаме договор, разговараа премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини. Ние помагаме да се регистрираат вакцините „Фајзер“ во Северна Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие добиле вакцини „Фајзер“, но не се регистрирани. Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, има многу повеќе работи зад завесата. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација. Ние сме една од ретките земји кои имаат адекватен информативен систем. Нашите граѓани знаат како да се пријават за вакцината, сè е транспарентно. Слушнав приказни од луѓе од други земји каде велат дека немаат идеја како да се пријават, кои им се приоритетни групи, изјави Брнабиќ.

Таа додаде дека Србија до утрово имала вакцинирано 50 000 лица.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Регион

Загреб се прости од Бандиќ, на комеморацијата присуствуваа и градоначалниците на Скопје, Белград , Сараево, Љубљана и Сплит

пред 18 часа
Регион

Серија земјотреси во Грција со интензитет од 3-4 степени

пред 18 часа
Регион

Била дивоградба: Се руши куќата на Веља невоља (ФОТО)

пред 20 часа
Регион

Дака, човекот од доверба на Заев, учествувал во киднапирање на претставници на бугарски „Мултигруп“?

пред 21 час
Регион

Новиот српски патријарх повторно говори за Јован Вранишковски

пред 23 часа
Регион

Кризниот штаб во Србија предложи полициски час и забрана за контакти

пред 2 дена
Регион

Црна Гора планира целосно затворање на државата

пред 2 дена
Регион

Утре Ден на жалост во Загреб: Знамињата на половина копје и без музика на јавни места

пред 2 дена
Регион

Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија ги донира на БиХ

пред 2 дена
Регион

Црногорската мафија играла фудбал со главите на убиените

пред 2 дена