Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 367 нови случаи на ковид-19.

Регистрирани се 202 оздравени пациенти.

Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се двајца пациенти од Скопје (91г и 83г) и по еден смртен случај е пријавен од Гостивар (77г), Крива Паланка (40г) и Демир Хисар (65г). Сите пациенти се починати во болнички услови.