Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 15.07 до 17.07.2022):

Направени се 2.466 тестови, а регистрирани се 899 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 470, Битола – 75, Кавадарци – 50, Прилеп – 40, Куманово – 39, Охрид – 31, Гостивар – 27, Тетово – 25, Велес – 23, Струмица – 22, Кичево – 16, Штип – 13, Струга – 10, Неготино – 9, Ресен и Кратово – по 8, Гевгелија – 6, Кочани и Валандово – по 5, Македонски Брод – 4, Крива Паланка и Демир Хисар – 3, Берово – 2, Свети Николе, Радовиш, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (899), регистрирани се 201 реинфекција.

Регистрирани сe 670 оздравени пациенти од: Скопје – 413, Куманово – 39, Битола – 33, Кавадарци – 28, Велес – 25, Прилеп – 19, Тетово – 18, Штип – 16, Струмица – 13, Гостивар и Гевгелија – по 9, Кичево – 8, Неготино и Кочани – по 7, Делчево – 6, Богданци – 5, Свети Николе – 3, Ресен, Кратово, Валандово, Крива Паланка, Радовиш и Пробиштип – по 2.

Во текот на изминатите 3 дена (15-17.07.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.466 тестови преку: ИЈЗ-278, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-33, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–163, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-110, Биотек-135, Систина-72, лабораторија Лаор-16, Синлаб-5, Ремедика-11, Плодност-26, Генеа-22, Никоб Лаб-113, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-10, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–13, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.162.

Досега во земјата се направени вкупно 2.098.561 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 319.037, бројот на оздравени пациенти е 306.979, на починати е 9.339, а бројот на активни случаи изнесува 2.719

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      150992, Активни   1390
Куманово    17011, Активни    125
Битола      16153, Активни    207
Прилеп      14445, Активни    122
Тетово      13678, Активни    86
Кавадарци   10943, Активни    104
Велес 10017, Активни    101
Гостивар    9727, Активни     57
Охрид 9195, Активни     127
Штип  8215, Активни     50
Струмица    8208, Активни     65
Кичево      5719, Активни     35
Кочани      5180, Активни     36
Струга      4790, Активни     41
Гевгелија   4466, Активни     20
Неготино    3754, Активни     22
Ресен 2783, Активни     19
Свети Николе      2656, Активни     10
Радовиш     2558, Активни     16
Крива Паланка     2444, Активни     16
Делчево     2005, Активни     6
Берово      1700, Активни     7
Дебар 1686, Активни     1
Валандово   1509, Активни     13
Виница      1401, Активни     3
Пробиштип   1284, Активни     2
Богданци    1034, Активни     3
Кратово     988, Активни      15
Крушево     934, Активни      1
Демир Хисар 847, Активни      8
Македонски Брод   751, Активни      8
Демир Капија      596, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      357, Активни      2