Да не се заборави, напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук, поставајќи го видеото на кое се гледа како полицијата брутално ги приведува и апси вевчанци, кои маскирани излегоа  да ја испочитуваат традицијата. Видеото притоа потсетува дека Зоран Заев кога стана премиер тврдеше дека ја вратил слободата