Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.549 тестирања, а регистрирани се 415 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 170, Прилеп – 62, Кавадарци –  32, Велес – 25, Неготино – 20, Охрид – 12, Струмица – 11, Гевгелија – 10, Куманово, Тетово и Штип – по 8, Богданци – 7, Струга – 6, Крива Паланка – 5, Кратово, Демир Капија, Кочани и Крушево – по 4, Гостивар и Кичево – по 3, Битола, Делчево и Валандово – по 2, Виница, Дебар и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 244 оздравени пациенти од:

Скопје – 110, Кавадарци – 24, Прилеп и Велес – по 17, Куманово – 12, Струмица – 9, Битола – 8, Ресен – 7, Гостивар – 6, Неготино и Берово – по 5, Тетово – 4, Штип – 3, Охрид, Кратово, Демир Капија, Виница, Радовиш и Дојран – по 2, Богданци, Крива Паланка, Кочани, Кичево и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица. Пријавени се шест пациенти кои починале во тек на месеците ноември-декември. Починати се 11 пациенти од Скопје (69г, 75г, 80г, 65г, 66г, 61г, 67г,72г, 76г, 71г и 68г), два пациенти од Тетово (79г и 65г) и по еден пациент од Куманово (50г), Прилеп (78г), Велес (77г), Охрид (87г), Кичево (51г) и Гевгелија (69г). Од пријавените смртни случаи 18 се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

Направени се 2.549 тестови преку: ИЈЗ-685, ЦЈЗ Скопје-61, Авицена-275, Биотек-261, Жан Митрев (Филип Втори)-139, Систина-213, лабораторија Лаор–202, МАНУ-0, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-10, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-57, Ремедика-15, лабораторија болница Козле-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 594, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 497.268 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.584, бројката на оздравени пациенти е 89.022, на починати е 3.037, а бројот на активни случаи изнесува 6.525.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 43066, активни 2890

Куманово 5428, активни 239

Тетово 5320, активни 227

Прилеп 5027, активни 437

Гостивар 3716, активни 113

Штип 3597, активни 96

Битола 3341, активни 121

Велес 3338, активни 236

Охрид 3101, активни 376

Кавадарци 3055, активни 446

Струмица 2650, активни 152

Струга 2343, активни 165

Кочани 1781, активни 51

Кичево 1755, активни 60

Свети Николе 1100, активни 24

Гевгелија 1100, активни 111

Неготино 1086, активни 109

Дебар 785, активни 42

Ресен 784, активни 59

Крива Паланка 780, активни 50

Радовиш 741, активни 39

Делчево 715, активни 226

Берово 630, активни 28

Пробиштип 526, активни 20

Виница 508, активни 22

Валандово 349, активни 21

Кратово 261, активни 30

Демир Хисар 257, активни 12

Македонски Брод 251, активни 8

Крушево 250, активни 51

Богданци 240, активни 16

Демир Капија 231, активни 30

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 10