Ознака: трговска војна
дел од кинеската роба вредна 250 милијарди долари

САД иззема од царинење пластични сламки, поводници за кучиња, сијалички за елка

пред 5 мес.
германската канцеларка е во дводневна посета на кина

Меркел: Трговската војна меѓу Кина и САД влијае на целиот свет

пред 6 мес.
на артикли кои досега беа поштедени од дополнителни тарифи

Трговска војна: САД ја погоди Кина со нов бран царини

пред 6 мес.
ќе ја замени лепенката „Made in China“

Гугл го префрла производство на своите телефони од Кина

пред 6 мес.
компаниите испратија молба до американскиот претседател

Адидас, Најк и уште 200 компании бараат од Трамп да не ги зголемува тарифите на кинескиот увоз

пред 6 мес.
ајфонот би можело драстично да поскапи

Паднаа акциите на „Епл“ откако Трамп рече дека на САД не и треба Кина

пред 6 мес.
Свет

САД пред можна рецесија поради трговскатa војна со Кина

пред 7 мес.
заради трговските тензии на релација Кина - САД

Цената на нафтата на најниско ниво во седум месеци

пред 7 мес.
пад на американскиот индекс во 2019 година, за еден ден

Мајкрософт, Епл, Амазон, Алфабет и Фејсбук заедно загубија 162 милијарди долари

пред 7 мес.
Свет

Трамп и Си се договорија за „прекин на огнот“ во трговската војна

пред 8 мес.
НИШТО ОД ШЕСТМЕСЕЧНОТО ПРИМИРЈЕ

Случајот со „хуавеј“ капак на трговската војна меѓу САД и Кина

пред 9 мес.
откако кинескиот гигант беше ставен на црната листа

САД велат дека можеби ќе намалат некои од ограничувањата кон Хуавеј

пред 9 мес.
Економија

Бафет: Трговската војна е штетна за целиот свет

пред 10 мес.
до крајот на годината би требало да достигне 1.400 долари

Цената на златото расте: Светските банки купуваат количини невидени изминатите 50 години

пред 10 мес.
Продолжува „трговската војна“ меѓу Кина и САД

Пекинг ќе возврати на нови санкции од Трамп

пред 1 година