Ознака: Преспански договор
грчкиот министер за надворешни работи

Дендиас: Македонија треба да ги почитува обврските и правилно да го толкува Договорот од Преспа

пред 8 мес.
ТЕШКО РАКУВАЊЕ ВО ЊУЈОРК

Мицотакис до Заев – Никогаш немаше да го потпишам Преспанскиот договор, но морам да го почитувам

пред 8 мес.
ГО ОБВИНИ ЗА ДЕМАГОГИЈА И ХИПОКРИЗИЈА

Ципрас се јави – Мицотакис направи импресивно салто за Преспанскиот договор

пред 9 мес.
ЗѐАЕДНИЧКА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ВО БЕРЛИН

Мицотакис: Меркел знае што мислам за Преспанскиот договор – тој има сериозни мани

пред 9 мес.
ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕРЛИН

Ќе ја свитка ли кичмата Мицотакис пред Меркел за Преспанскиот договор?

пред 9 мес.
Македонија

Пендаровски потпиша указ за нови гранични премини со Грција

пред 10 мес.
МАКЕДОНСКИОТ ШЕФ НА ДИПЛОМАТИЈА НА ФОРУМ ВО АТИНА

Димитров со порака до Грција: Природно е да бидеме сојузници и стратешки партнери

пред 10 мес.
ПРЕГОВОРИте ќе траат три години

Македонски и грчки експерти ги почнаа разговорите за брендот „Македонија“

пред 11 месец
АТИНА ГО ЗАБОРАВИ „ИСТОРИСКИОТ ДЕН“

Во Грција само Коѕијас се сетил на Преспанскиот договор, ни збор од СИРИЗА

пред 11 месец
Македонија се уште се надева

На прагот на НАТО, нема датум за преговори со ЕУ – една година по Преспа

пред 12 мес.
За да не ги повредиме чувствата на соседите

Кампањата „Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

пред 12 мес.
ИНТЕРВЈУ ЗА „ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЈНЕ ЦАЈТУНГ“

Заев: Зарем името го дадовме џабе?!

пред 12 мес.
ЖЕСТОКА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ГЕРМАНИЈА

Коѕијас ќе јадеше ќотек во Минхен заради Преспанскиот договор

пред 1 година
спорот со името пречка за нивното досегашно учество

Грција се приклучи на иницијативата 16+1 за регионална трговија со Кина

пред 1 година
Македонија

Пендаровски: Не може да се ревидира Преспанскиот договор и да очекувате целиот свет да не следи во тоа

пред 1 година
бараат и нобелова награда

Македонските и грчки власти против ширењето на лажни вести за Договорот од Преспа

пред 1 година
тв дуел на канал 5

Заев:Нема да ме натерате да се скарам со Грција

пред 1 година
интервју на гордана силјановска давкова за српска политика

Силјановска Давкова за Политика: Прашањето за името на државата ќе го држам отворено

пред 1 година
Средба Бујар Османи - Атанасиа Анагностопулу

Османи: Договорот од Преспа отвори нова ера во односите меѓу Скопје и Атина

пред 1 година
Македонија

Средба Заев – Курц: По историскиот договор од Преспа фокусот насочен кон реформите

пред 1 година