Ознака: Преспански договор
Македонија се уште се надева

На прагот на НАТО, нема датум за преговори со ЕУ – една година по Преспа

пред 3 дена
За да не ги повредиме чувствата на соседите

Кампањата „Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

пред 5 дена
ИНТЕРВЈУ ЗА „ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЈНЕ ЦАЈТУНГ“

Заев: Зарем името го дадовме џабе?!

пред 7 дена
ЖЕСТОКА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ГЕРМАНИЈА

Коѕијас ќе јадеше ќотек во Минхен заради Преспанскиот договор

пред 1 месец
спорот со името пречка за нивното досегашно учество

Грција се приклучи на иницијативата 16+1 за регионална трговија со Кина

пред 2 мес.
Македонија

Пендаровски: Не може да се ревидира Преспанскиот договор и да очекувате целиот свет да не следи во тоа

пред 3 мес.
тв дуел на канал 5

Заев:Нема да ме натерате да се скарам со Грција

пред 3 мес.
интервју на гордана силјановска давкова за српска политика

Силјановска Давкова за Политика: Прашањето за името на државата ќе го држам отворено

пред 3 мес.
Средба Бујар Османи - Атанасиа Анагностопулу

Османи: Договорот од Преспа отвори нова ера во односите меѓу Скопје и Атина

пред 3 мес.
Македонија

Средба Заев – Курц: По историскиот договор од Преспа фокусот насочен кон реформите

пред 4 мес.
ПРВ МИНИСТЕР ОД СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ПОСЕТА НА ГРЦИЈА

Дескоска: Чувствувам дека сум во пријателска земја

пред 4 мес.
на панелот по повод наградата „Евалд Фон Клајст" во Минхен

Заев и Ципрас: Им го посветуваме Договорот на младите генерации за нивната иднина, вредеше

пред 4 мес.
ПРЕТСЕДАВАЧОТ СО СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ЕКСЛУЗИВНО ЗА ПРЕСИНГ ТВ

Преспанскиот ќе го скокне Советот за безбедност и можно руско вето

пред 4 мес.
ГРЦИЈА ГО САКА ПРЕСПАНСКИОТ НА ЗАБРЗАН КОЛОСЕК

Атина бара нови документи и учебници за неколку месеци

пред 5 мес.
Анализа на „СИ-ЕН-ЕН“ за Преспанскиот договор

Многу Грци го гледаат договорот како проект за наследство на Ципрас

пред 5 мес.
Договорот меѓу двете земји и официјално е закон во Грција

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

пред 5 мес.
Процедурата за официјализирање на Преспанскиот договор во меѓународните односи

Македонија меѓународно станува Северна за половина месец

пред 5 мес.
Претседателката на Парламентарното собрание на Советот на Европа со честитка

Ратификацијата на Преспанскиот договор отвора нова ера на стабилност на регионот

пред 5 мес.