Ознака: јубилеј
Магазин

10 години јубилеј на Скопје танцовиот фестивал

пред 2 недели
Магазин

700 години од смртта на Данте Агилиери: Италијанската амбасада од денеска одбележува со низа активности

пред 4 недели
Регион

Принцот Чарлс, премиерот на Русија, Михаил Мишустин и министерката за одбрана на Франција, Флоренс Парли во Атина на одбележување 200 години од востанието за независност на Грција

пред 1 месец
Магазин

90 години од раѓањето на Анте Поповски, чествување во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“

пред 1 месец
Магазин

Институтот за фолклор 10 години без пари за научно- истражувачка дејност

пред 2 мес.
Македонија

Пендаровски: Од политички причини, делото на Блаже Конески повторно е на удар

пред 3 мес.
Магазин

„Драг МКЦ“: За 50 години постоење Монографија со писма ќе ја раскаже приказната

пред 3 мес.
Магазин

30 години Tеатар за деца и младинци

пред 6 мес.
Македонија

В недела централната прослава за 1.000 години од Бигорскиот манастир

пред 6 мес.
Магазин

Изложбата „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“ од четврток во МАНУ

пред 7 мес.
Магазин

„ОСТЕН“ слави 75 години од постоењето!

пред 7 мес.
Македонија

Пендаровски го честиташе јубилејот: Фестивалот „Златно славејче“ половина век е  дел од музичката лектира на најмладите

пред 7 мес.
Свечености

МПЦ-ОА в сабота ќе ја одбележи 20-годишнината од востоличувањето на г.г.Стефан за нејзин поглавар

пред 2 години
„Чентодиечи“ преставен на саемот во Пебл Бич, Калифорнија

Бугати слави 110 роденден со модел вреден 8 милиони евра (ФОТО)

пред 2 години
светилиштето на рокенролот

WOODSTOCK UTOPIA: 50 години од легендарниот музички фестивал

пред 2 години
100-ти натпревар во дресот на националниот тим

Пандев: Среќен сум за јубилејот, но најважна е победата против Летонија

пред 2 години
пет години откако полуостровот се припои кон Русија

За Путин е руски, Порошенко ќе го враќа назад, според ЕУ – Крим е Украина

пред 2 години