В недела централната прослава за 1.000 години од Бигорскиот манастир

13.10.2020 / 9:55

В недела на 18 октомври ќе биде одржана главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1.000 години од основањето на Бигорскиот манастир.

Централната прослава ќе почне во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со своите собраќа од Светиот Синод на МПЦ-ОА. По завршувањео на литургијата, со пригодно слово кон присутните, освен архиепископот г. г. Стефан, ќе се обрати и покровителот на прославата, претседателот на државата Стево Пендаровски.

Митрополитот г. Тимотеј и епископот г. Партениј, пак, ќе доделат ордени и благодарници на заслужни поединци и организации, кои дале значителен придонес за илјадалетието на Бигорски и за неговата евангелско-просветна мисија.

Со цел запазување на мерките за здравствена заштита, целата програма на 18 октомври, вклучително и светата богослужба, ќе се одвива на отворено, во дворот на манастирот, каде што ќе биде поставена монтажна бина, а исто така и видео-екран. На неколку места ќе има пунктови за дезинфекција, а носењето  маски и одржувањето на потребното растојание, ќе бидат задолжителни. За доследно запазување на споменатите мерки ќе биде ангажирана професионална и лиценцирана екипа на редари.

По тој повод е објавен пригоден видео спот „1.000 години Бигорски манастир“, специјално подготвен за милениумскиот јубилеј од страна на продукциската куќа „Дрим фектори“.

Од Бигорското братство информираат дека од одбележувањето на овој многу голем јубилеј ќе биде обезбеден директен пренос на МТВ, како и на фејсбук страницата и на јутјуб каналот на Бигорскиот манастир.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

На Заев му биле ветени преговори со ЕУ

пред 5 часа
Македонија

Mаските и полицискиот час од полноќ останаа

пред 6 часа
Македонија

Пендаровски: Не одиме во Рим со Радев за да го решаваме спорот

пред 11 часа
Македонија

Се вакцинираше претседателот Стево Пендаровски

пред 11 часа
Македонија

МНР прогласи руски дипломат за непожелна личност во Македонија

пред 11 часа
Македонија

На Уставен суд ќе му треба уште време пред да го поништи Законот за јавно обвинителство

пред 11 часа
Македонија

Илиевски: Квази-правдата донесе стотици години затвор за неправедно осудените, а сомнежот за вистинското загрозување на Уставниот поредок остана неистражен

пред 11 часа
Македонија

Асоцијацијата на архитекти е против повторно носење на Законот за дивоградби

пред 11 часа
Македонија

Мисајловски: Владејачкото мнозинство денес ги одби сите предлог закони од ВМРО-ДПМНЕ

пред 12 часа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара корекција на законот за клинички центар и средба со опозицијата, па потоа деблокада

пред 13 часа