Ознака: епидемија
Македонија

Комисијата за заразни болести и Советот за национална безбедност ќе се состанат за епидемиолошката состојба

пред 3 мес.
Регион

Кон: Организирање дочек за Нова Година би било погубно

пред 6 мес.
Според истражувањето на институтот „Џон Хопкинс“ за 2019 година

Македонското здравство е најнеподготвено да се справи со вонредни ситуации и епидемии, споредено со земјите од регионот

пред 1 година
се очекува бројот на инфекции во следните недели да расте

Во Хрватска почеток на епидемија на мали сипаници, досега 35 заболени

пред 2 години
Здравствена катастрофа во централна Африка

Еболата во Конго продолжува да се шири, речиси две илјади починати

пред 2 години
битката продолжува

Во Бугарија избила епидемија на африканската свинска чума во уште две фарми

пред 2 години
од почетокот на епидемијата се регистрирани 1.891 случај на мали сипаници

За една недела 70 нови случаи, досега со МРП вакцинирани вкупно 29.857 деца

пред 2 години
ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА - СИПАНИЦИТЕ НАДВОР ОД КОНТРОЛА

Славева од ВМРО-ДПМНЕ: Додека Филипче тера кампања за Пендаровски епидимијата со морбили се шири

пред 2 години
ВМРО-ДПМНЕ СО РЕАКЦИЈА НА СЛУЧУВАЊАТА ВО ЗДРАВСТВОТО

Сланева:Уште колку животи треба да згаснат за Филипче да прогласи епидемија?

пред 2 години
од клиниката за инфективни болести информираат

Седум новозаболени од мали сипаници, тројца во тешка состојба

пред 2 години
на инфективно во моментов се лекуваат 29 пациенти

Филипче: Резултатите ќе покажат дали ќе се прогласи епидемиија на морбили во цела држава

пред 2 години
Филипче: Епидемијата е резултат на падот на колективниот имунитет

Дете со морбили во тешка состојба, други две болни од грип вклучени на апарат за дишење

пред 2 години
Епидемијата не стивнува

Седум нови случаи со морбили, тројца од нив задржани на Инфективна клиника

пред 2 години
Министерството за здравство известува

Три пункта викендов ќе работат 24 часа за преглед на деца со симптоми на морбили

пред 2 години
нема одложување на наставата заради епидемијата на морбили

Основците и средношколците во понеделник се враќаат во училишните клупи

пред 2 години
Од министерството за здравство информираат

Нема веќе епидемија, вакцинирани 1102 деца

пред 2 години
антивакцина кампањата е неоправдана смета министерот за здравство

Епидемијата на морбили ќе трае околу две недели, вели Филипче

пред 2 години
Поради епидемија на морбили

Невакцинирани деца не смеат во градинка

пред 2 години
заразата продолжува да се шири

Епидемијата на ебола најголема во историјата на Конго, трета на континентот

пред 3 години
Сериозна епидемија во Конго

Деца умираат од ебола во клиники што ги водат врачеви

пред 3 години